.:: Menu
strona główna
o mnie
elektronika
krótkofalarstwo
fotografia
zegarki
paski do zegarków
motocykle
kontakt
pliki / linki
|
|
.:: Krótkofalarstwo
W 1995 roku po pomyślnie zdanym egzaminie na Świadectwo Radiooperatora w Służbie Amatorskiej otrzymałem Pozwolenie na Używanie Radiostacji Amatorskiej oraz znak wywoławczy SP8QEP. Od tego czasu zacząłem aktywnie zajmować się krótkofalarstwem. Interesowało mnie głównie konstruowanie transceiverów.
Wcześniej zdobywałem wiedzę oraz rozwijałem swoje umiejętności w Klubie Łączności SP8KDB przy Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie oraz w Klubie Łączności SP8KVL przy Zespole Szkół Technicznych w Puławach. Swoją wiedzę w ogromnym stopniu zawdzięczam pomocy Pana Władysława SP8DXO, Marcina SP8UFX oraz wielu innych kolegów.
Jednym z projektów, który dał mi dużą satysfakcję była budowa Tauruska. Taurus to zwierzę wymyślone przez
Włodka SP5DDJ. Działa po dziś dzień mocą kilku Watów w paśmie 3,5MHz.
Konstrukcja jest naprawdę bardzo udana i przemyślana. Po wcześniejszych problemach z Antkiem (który pomimo powszechnej opini o kłopotach z uruchomieniem też świetnie działa!), budowanie Taurusa to była prawdziwa przyjemność! Odbiornik wystartował od razu, drobne problemy były ze wzbudzającym się nadajnikiem. Pomogło zblokowanie kondensatorkami kolektorów dwóch ostatnich tranzystorów do masy i dołączenie rezystora 1k do L5. Poza tym zastosowałem w emiterach rezystory 1om i w efekcie udało się uzyskać ok. 1A prądu pobieranego przy 13,8V - niestety nie mam miernika mocy, ale myślę że jest nieźle.
Do kompletu dołączyłem skale cyfrową w/g projektu dl4yhf na własnych płytkach. Transceiverek wygląda tak:


A poniżej kilka fotek z budowy i uruchamiania Tauruska (w tle widać fabryczne radio Icom-718 oraz wcześniej uruchomionego Antka projektu kolegi Andrzeja SP5AHT:






|